Zubné implantáty

Implantológia je vlastne metóda rekonštrukcie defektného chrupu, kde zubný implantát prakticky nahrádza koreň zuba - buď jednotlivo, alebo v mostíkovej konfigurácii. Rekonštrukcia zubov pomocou implantátov zabezpečuje komfort pevného chrupu, eliminuje problémy ako

  • riešenie defektov chrupu pomocou snímacích náhrad (protéz)
  • brúsenie zdravých vedľajších zubov

Možno ste práve v situácii alebo si to viete živo predstaviť, že máte poškodený zub, alebo vám hrozí strata jedného alebo dokonca viacerých zubov. Ak sa chcete vyhnúť „vyberacím zubom“, máte dnes možnosť túto situáciu zvrátiť pomocou implantátov. Ťažkosti a pocity frustrácie z používania zubov v pohári“ vás nečakajú.

Zubné implantáty sú vlastne náhrady koreňov voperované priamo do čeľuste. Majú tvar koreňa (skrutky) a sú vyrobené z titanu alebo z titanových zliatin. Pre pacientov alergických na titan je možné použiť aj implantáty zirkonové. Implantát je skrytý v čeľusti . Viditeľná časť – nadstavba implantátu tvorí pilier protetickej náhrady.

V rámci konzultácie ohľadne implantátov vám zubný lekár vysvetlí postupy, ukáže vám ako bude vyzerať riešenie pomocou rádioviziografickej simulácie.

Aj v prípade, že u vás absentuje dostatočné množstvo kosti potrebnej k ukotveniu implantátu, nie vždy je nevyhnuté ustúpiť od implantologického ošetrenia. Pomocou riadenej kostnej regenerácie sme v určitých prípadoch schopní chýbajúcu kosť v požadovanom rozsahu znova vytvoriť.

V súčasnosti používame okrem osvedčených implantátov ANKYLOS a ARDS veľmi progresívne krátke implantáty Fy BICON®, ktoré nevyžadujú také množstvo kosti, potrebnej na implantáciu.

Augmentácia – riadená kostná regenerácia

Jedná sa o umiestnenie špeciálneho materiálu (augmentátu) do miest, v ktorých potrebujeme pôvodnú kosť rozšíriť a posilniť. V tomto mieste sa malým chirurgickým zákrokom vloží augmentát prekrytý membránou. Vznikne nám priestor z jednej strany ohraničený vlastnou kosťou, z druhej strany ohraničený membránou a vyplnený augmentátom ( umelou kosťou ). Pri hojení (niekoľko mesiacov) dochádza k prieniku kostných buniek do augmentátu, a tým k postupnej novotvorbe kostného tkaniva.

Podmienkou dlhodobej funkcie implantátu je HYGIENA

Ako je podmienkou pre zachovanie si zdravia v ústach správna a pravidelná hygiena, pre dlhodobé zachovanie si voperovaných implantátov je hygiena absolútne NEVYHNUTNÁ.

Ďasná síce obrastajú skrutku implantátu, ale nevytvárajú plnohodnotný úpon ako pri vlastných zuboch. Tieto nedostatky prirodzenej ochrany musíme nahradiť domácou starostlivosťou a hygienou ústnej dutiny. Proces čistenia treba dodržiavať podľa pokynov zubára a dentálnej hygienistky pomocou mechanických pomôcok ako zubná kefka, medzizubné kefky, superflos (špeciálna zubná niť), jednozväzková kefka a ústna sprcha. Dlhodobá životnosť implantátov a na nich upevnených protetických náhrad je plne závislá na kvalitnej domácej starostlivosti.

Kontroly

Implantát je len náhrada prirodzených zubov. O to väčšiu pozornosť mu treba venovať. Pravidelné kontroly u vášho stomatológa a profesionálna zubná hygiena po takomto zákroku sú absolútne nevyhnutné.

  • Parodontologická starostlivosťParodontitída (paradentóza, parodontóza alebo parodontopatia) je nepríjemné chronické zápalové ochorenie parodontu... celý článok
  • Bielenie zubov Bielenie funguje na princípe rozpadu karbamidperoxidu, aktívne molekuly prenikajú medzi kryštály skloviny a reagujú s pigmentmi... celý článok
  • Zubné implantáty ... sú vlastne náhrady koreňov voperované priamo do čeľuste. Majú tvar koreňa (skrutky) a sú vyrobené z titanu alebo z titanových zliatin.... celý článok