Zubár a pacient dieťa

Chodíte s dieťaťom k zubárovi? Odporúčame.

Naším cieľom je najmä predchádzať vzniku zubného kazu. To platí pri dospelých i u detí. Preto v Zubnej praxi Dr. Zemana vsádzame na osvetu a poučenie rodičov ešte pred prvou návštevou detí v našej ambulancii.

Nadmernému strachu detí zo zubárov môžu rodičia predchádzať aj tak, že začnú deti brávať so sebou len „na návštevu“ - vtedy, keď je pacientom rodič. Zároveň je nevyhnutné, vodiť deti na prehliadky preventívne, pravidelne a ideálne ešte predtým, než sa zjaví nejaká komplikácia.

Začneme len bezbolestnými kontrolami zúbkov. Vaše dieťa zistí, že návšteva zubára nie je žiadna nepríjemnosť, samotná kontrola zúbkov vôbec nebolí a možno je to niekedy aj celkom zaujímavá skúsenosť. Čím skôr si dieťa zvykne na prostredie zubnej ambulancie, personál a získa návyk, že zubné ošetrenie je niečo prirodzené a samozrejmé, tým lepšie.

Správna starostlivosť o mliečne zúbky je nevyhnutná už od útleho detstva. Preto je veľmi dôležitý postoj rodičov. Aktívny záujem o zuby vašich detí, pozitívny prístup k prevencii a osvete je prvým predpokladom k tomu, aby malo vaše dieťa v budúcnosti zdravý a pevný chrup.

Ušetrime našich najmenších od traumatických zážitkov, zlých pocitov a bolestivých spomienok.Tým zabránime aj neskorším problémom s prekonávaním strachu z návštev u zubára.

Kedy treba robiť deťom RTG snímky

U detských pacientov sú dentálne snímky nevyhnutné:

  • v rámci prevencie medzizubných kazov, ktoré nie sú viditeľné voľným okom
  • v prípade úrazu na posúdenie stavu koreňa poraneného zubu a predvídanie jeho možného prasknutia
  • OPG (panoramatický) snímok na zistenie stavu neprerezaných zúbkov (založenie alebo iné anomálie budúcich – trvalých zubov)
  • ako podklad pre čeľustného ortopéda na analýzu a navrhnutie riešení formou čeľustno - ortopedickej liečby.

Umývanie zúbkov u detí - na čo dávať pozor

Vedeli ste že:

Infekčné ochorenia (napríklad aj zubný kaz a parodontitída) môžu spôsobiť baktérie, ktoré sa prenesú napríklad aj:

  • z jednej zubnej kefky na druhú odkladaním zubných kefiek všetkých rodinných príslušníkov v jednej nádobke
  • oblizovaním cumlíka alebo lyžičky a pod.

Čím neskôr sa detské ústa dostanú do kontaktu s „dospeláckymi“ baktériami, tým menšia je šanca, že sa tieto ochorenia vyskytnú.

Počas spánku sa nevyčistené baktérie v zubnom povlaku množia až 30 násobne.

Pre tieto skutočnosti je nevyhnutné aby si vaše deti vypestovali správne návyky zubnej hygieny, ktoré nech sa akokoľvek snažíte možno ani vy ako ich rodičia neovládate dokonale.

Hygienistka v našej zubnej praxi pri prvej návšteve vášho dieťaťa – s jeho vlastnými pomôckami prinesenými z domu skontroluje ako si vie umývať zúbky. Pri zistení nedostatkov dieťa poučí a ukáže mu správne postupy, ktoré spolu natrénujú. Nie je to nič nepríjemné, tento tréning čistenia zúbkov u nás pripomína skôr hru.

  • Parodontologická starostlivosťParodontitída (paradentóza, parodontóza alebo parodontopatia) je nepríjemné chronické zápalové ochorenie parodontu... celý článok
  • Bielenie zubov Bielenie funguje na princípe rozpadu karbamidperoxidu, aktívne molekuly prenikajú medzi kryštály skloviny a reagujú s pigmentmi... celý článok
  • Zubné implantáty ... sú vlastne náhrady koreňov voperované priamo do čeľuste. Majú tvar koreňa (skrutky) a sú vyrobené z titanu alebo z titanových zliatin.... celý článok