Parodontologická starostlivosť

Gingivitída a parodontitída

Gingivitída a parodontitída patria k najrozšírenejším ochoreniam ústnej dutiny. Žiaľ nevenuje sa im taká pozornosť, akú by si zaslúžili a sú pre naše zdravie skryte nebezpečné! Príznaky bývajú často veľmi slabo badateľné, prípadne keď sa aj vyskytnú, považujú ich za bežné či normálne. Udáva sa, že až 80 - 90% dospelej populácie trpí jedným z týchto ochorení. Gingivitídu aj parodontitídu spôsobujú baktérie infekčného pôvodu, ktoré sa nachádzajú v ústnej dutine. V spoločnosti panuje mylná mienka, že pri vzniku týchto ochorení zohráva veľkú úlohu dedičnosť. Nie je to však pravda. Pojem „zdediť“ sa v tomto prípade totiž spája skôr so „zdedenými“ hygienickými návykmi postojom k stomatologickej starostlivosti a tiež s infikovaním sa baktériami v rámci rodiny alebo od partnerov. Takže opäť sa potvrdzuje, že osud svojich zubov máme vo veľkej miere vo vlastných rukách.

Gingivitída

Gingivitída je zápalové ochorenie ďasien. Najčastejšie sa vyskytuje vo forme chronickej, kedy zväčša jediným príznakom je krvácanie ďasien pri umývaní zubov. Baktérie v ústach sa ukladajú na zuby, plomby, korunky alebo protézy, kde vytvoria povlak. Odpadové produkty svojej existencie vylučujú do ústnej dutiny a ak sa dostanú blízko ďasna, to zareaguje zápalom. Zvýši sa prekrvenie, je teda červené, opuchnuté, niekedy môže aj bolieť. Prítomný sírovodík spôsobí zápach z úst. Ak sa bakteriálny povlak neodstráni, začnú sa doň ukladať minerály zo slín, potravy, nápojov a vzniká zubný kameň, ktorý sám o sebe dráždi ďasná svojím drsným povrchom a umožňuje lepšie ukladanie povlaku.

Liečba gingivitídy nie je náročná, a čo je dôležité, zápal ďasien je stav plne reverzibilný. To znamená, zápal sa dá vyliečiť úplne. Pokiaľ sa zbavíme všetkých vyvolávajúcich faktorov, v tomto prípade povlakov a zubného kameňa, ďasná budú opäť zdravé.

V našej zubnej praxi pri každom vstupnom a kontrolnom vyšetrení zisťujeme stav ďasien. Pokiaľ je prítomný zápal, povlaky, kameň, odporúčame vykonať profesionálnu ústnu hygienu s následnou inštruktážou ako správne používať dentálne pomôcky od bežnej zubnej kefky, cez jednozväzkovú kefku, medzizubné kefky, dentálnu niť či superflos a ústnu sprchu.

Parodontitída

Parodont (slovo pochádzajúce z gréckeho „para odontom“ – okolo zuba) označuje tkanivo, ktorého hlavnou úlohou je upevňovať zuby v čeľustiach, preto ho často voláme aj závesný aparát zuba alebo podporné zubné tkanivo.

Parodontitída (často používané výrazy sú aj paradentóza, parodontóza alebo parodontopatia) je nepríjemné chronické zápalové ochorenie parodontu. Vzniká najčastejšie na podklade neliečenej gingivitídy.Zásadný rozdiel medzi bežnou gingivitídou a parodontitídou je ten, že pri parodontitíde dochádza k deštrukcii, strate závesného aparátu – vlákien a kosti, a táto strata sa už nedá vrátiť do pôvodného stavu, len zastaviť. Hrozí teda strata zubov, často aj „zdravých“, teda bez kazu či plomby.

Parodontitída máva taktiež málo výrazné príznaky,často pacient ani netuší,že sa v ústach niečo deje. Okrem spomínaného krvácania z ďasien a zápachu si môžeme všimnúť odhaľovanie krčkov a ústup ďasien, čo je v skutočnosti obnaženie zubných koreňov v dôsledku úbytku kosti, výskyt parodontálnych vačkov, kývanie prípadne putovanie zubov a v extrémnych prípadoch aj stratu zubov. Časté sú aj akútne príznaky spojené s opuchom, bolesťou a vytekaním hnisu z postihnutého miesta.

Nebezpečenstvo parodontitídy nie je len lokálne, okrem postihnutia zubov toto ochorenie vplýva aj na celkový zdravotný stav. Baktérie, ktoré parodontitídu spôsobujú, sú značne agresívne, dokážu samé poškodzovať tkanivo v okolí zubov a prenikať do krvného riečiska. Vylučujú do organizmu odpadové a toxické produkty a stimulujú imunitný systém k tvorbe rôznych látok, ktoré poškodzujú vnútornú výstelku ciev. Tým sa môže zvýšiť tvorba trombov a aterómov, ktoré spôsobujú aterosklerózu často vyúsťujúcu až do vážnych zdravotných ťažkostí ako sú infarkt či mozgová príhoda. Pri cukrovke sa môžu spustiť problémy s očami a tzv. diabetickou nohou, u tehotných žien sa zvyšuje riziko potratu a v lepšom prípade sa vyskytuje nízka pôrodná hmotnosť plodu, pri oslabenej imunite pľúcne infekty.

Liečba parodontitídy je podstatne náročnejšia ako u gingivitídy. S momentálne dostupnými prostriedkami sme schopní parodontitídu zastaviť. Dôležitá je včasná diagnostika, celkový zdravotný stav, životospráva a návyky , vek a samozrejme ochota pacienta spolupracovať.

V našej zubnej praxi pri vstupnom a kontrolnom vyšetrení zisťujeme pomocou parodontálnej sondy prítomnosť parodontálnych vačkov a , ich prítomnosť zhodnotíme aj röntgenologicky. V prípade pozitívneho nálezu pacient prechádza do tzv. parodontologického režimu. To znamená detailné zistenie prítomnosti a hĺbky vačkov (t.j. o koľko ustúpila kosť), hĺbkové vyčistenie vačkov ručne špeciálnymi nástrojmi zvanými kyrety (tzv. kyretáž), vyhladenie koreňov pomocou špeciálneho prístroja VECTOR, preplach vačkov dezinfekčným roztokom a následne vpravenie ozónu do postihnutých miest. Ozón je silne dezinfekčná látka a pre baktérie spôsobujúce parodontitídu silne toxická. Po ukončení čistenia a dezinfekcie nasleduje zábal gelom s obsahom chlórhexidínu,prípadná laserová podpora hojenia. Lokálnu terapiu podporujeme aj celkovo podávaním antibiotík. Odberom vzoriek baktérií z vačkov, ktoré sú následne odoslané do laboratória, kde sa na základe DNA analýzy zistí bakteriálna skladba a stanoví presná cielená liečba kombináciou antibiotík. Nesmieme zabudnúť na dôležitosť domácej starostlivosti a pravidelnosť kontrol, kde zhodnotíme, ako sa ochorenie vyvíja.

Parochirurgia

Zubná prax MUDr. Zemana sa zaoberá týmto typom ošetrenia na základe špecializácie. Spočíva v invazívnom riešení a rekonštrukcii parodontologických defektov, rozličných preventívno - terapeutických operáciách na ďasnách a slizniciach ústnej dutiny. Táto liečba je síce náročná, ale efektívnejšia ako konzervatívna liečba parodontopatií.

  • Parodontologická starostlivosťParodontitída (paradentóza, parodontóza alebo parodontopatia) je nepríjemné chronické zápalové ochorenie parodontu... celý článok
  • Bielenie zubov Bielenie funguje na princípe rozpadu karbamidperoxidu, aktívne molekuly prenikajú medzi kryštály skloviny a reagujú s pigmentmi... celý článok
  • Zubné implantáty ... sú vlastne náhrady koreňov voperované priamo do čeľuste. Majú tvar koreňa (skrutky) a sú vyrobené z titanu alebo z titanových zliatin.... celý článok